صفحه شخصی دکتر عباس پسندیده

روزنه ای به کهکشان معارف اسلامی

ثروت و شادکامی!مجموع: ۰

بازدید: ۱۷۳۵۳

یادداشت

ثروت و شادکامی!

ارسال شده در: 14 اسفند 1393 - 07:55 توسط عباس پسندیده

اصطلاح:

در خبری خواندم که کیث مورنیگهان می‌گوید: «من طالب درآمد بیشتری هستم. اما آیا این واقعا مرا خوشحال می‌کند یا ترس از دست دادنش گریبانم را خواهد گرفت؟» در ادامه آمده است:  وی که به بررسی یکی از مشهورترین نظریه‌های علوم اجتماعی به نام «پارادوکس ایسترلین» پرداخته است، میگوید: پول تا آستانه مشخصی خوشبختی می‌آورد و پس از آن به کاهش این احساس می‌پردازد.

http://www.tabnak.ir/fa/news/480977/

http://www.donya-e-eqtesad.com/news/636248/

http://www.donya-e-eqtesad.com/news/865121

مسئه رابطه پول با احساس شادکامی و رضامندی مدتی است مورد توجه روانشناسان قرار گرفته است. دينر و سو (1976) نشان دادند که: در اتريش مجموع نمره شاخصهاي عيني اجتماعي (درآمد، سلامتي و غيره) 71 و در نيجريه 30 است؛ با اين حال نمره هاي خشنودي از زندگي فقط 2 نمره فاصله دارد!!؟

آرگایل می­گوید: تحقيقات نشان داده که هر چند عوامل عيني همانند پول و شرايط مطلوب زندگي بر خشنودي اثر قابل توجه دارند، اما افزايش ثروت به افزايش خشنودي منجر نشده است. آدامز (Adams) نشان داد که در سالهاي 1980 و 1992 شاخصهاي عيني براي آمريکاييهاي سياه پوست کاهش يافت، اما خشنودي و رضايت از زندگي افزايش يافت؛ هر چند در شادي و لذت آنها کاهش نيز مشاهده شد.

آلان کار در کتاب روانشناسی مثبت ص 74می­نویسد: مردم كشورهاي برخوردار از اقتصاد پيشرفته كه به كسب پول بيش از ساير آرمانها بها مي دهند، از استاندارد زندگي خود كمتر راضي اند (ميرز، 2000، سيرجي، 1998)

و در تحلیل آن معتقد است که اين ممكن است بدان خاطر باشد كه پول، پس از برآورده ساختن نيازهاي جسماني، به تأمين نيازهاي اجتماعي و رواني كه شادماني را افزايش مي دهد، نمي انجامد!

پر استفاده ترین و متقن ترین نظریه در بین نظریه های جدید شادکامی، نظریه «شادکامی پایدار» سونیا لوبومیرسکی است. وی در این نظریه معتقد است که پول و امکانات زندگی، فقط به اندازه 10% در احساس شادکامی و خوشبختی اثر دارد!

مورنیگهان توانسته است این مساله که «پول خوشبختی می‌آورد» را به چالش بکشد. به بیان دیگر، این باور قدیمی که داشتن وضع مالی مناسب ذهن را از دغدغه‌ها آزاد می‌کند تا فرد بتواند به سایر نیازها و جوانب زندگی توجه کند و احساس خوشبختی كند را به چالش کشیده است .

و اما منابع اسلامی

در منابع اسلامی اما، در عین توجه به امور مادی، بر نقش امور معنوی در احساس سعادت و خوشبختی بیش از هر چیز دیگری تأکید شده است. بشر غربی با آزمون و خطا، امروز به آن چیزی دست یافته که از دیرباز جزء تعالیم انبیا و اولیای الهیی بوده است. در روایات اسلامی، بخشی از عوامل سعادت و شادکامی، مربوط به تأمین امور مادی است؛ مانند: مسکن وسیع، وسیله نقلیه خوب، و ... اما بخش بزرگی از عوامل به برخورداری از فضایل اخلاقی و اعتقادی مربوط می شود که در این مجال نمی توان به آن پرداخت. این موضوع به تفصیل در کتاب الگوی اسلامی شادکامی، و نیز کتاب سعادت و شادکامی (اثر حمزه عبدی) آمده است.

نظرات

 1. ف. ب 15 اسفند 1393 - 23:54

  حضرت استاد . مطلبتان بسیار زیبا بود ولی در سایت مطالعات حدیثی، برای دیدن حدیث و یا تبیین یک حدیث میاییم. به نظرم اگر همین مورد را کمتر می نوشتید و با یک حدیث که نه دنیا را نفی و نه دنیاطلبی را ترویج می کند ، مستند می ساختید بهتر بود.

 2. عباس پسندیده 23 اسفند 1393 - 07:58

  به نام خدا
  با سلام و عرض ادب
  از توصیه شما متشکرم
  فکر می کردم به جهت وضوح این بخش از تعالیم دینی، نیاز به بیان آن نیست؛ ولی حق با شماست.
  به همین جهت توضیحی را اضافه کردم.
  موفق باشید

یادداشت ها