صفحه شخصی دکتر عباس پسندیده

روزنه ای به کهکشان معارف اسلامی

تغییر سبک زندگی و نقش آن در ناسازگاری خانوادگیمجموع: ۰

بازدید: ۱۱۴۸۶

خبر

تغییر سبک زندگی و نقش آن در ناسازگاری خانوادگی

ارسال شده در: 04 خرداد 1395 - 09:43 توسط عباس پسندیده

اصطلاح:

حجت الاسلام والمسلمين "عباس پسنديده" گفت: تغيير در سبك زندگي از مهمترين دلايل بروز ناسازگاري در خانواده ها است.
به گزارش روابط عمومي و بين الملل، وي روز شنبه در آيين اختتاميه همايش دانش آموختگان سراسر كشور جامعه الزهرا(س) ضمن تاكيد بر تلاش در جهت كاهش ناسازگاري در خانواده ها و كاهش طلاق گفت: مسئله خانواده جنبه امنيتي براي ما دارد چرا كه اگر امنيت نظام خانواده به خطر بيافتد، امنيت نظام نيز به مخاطره خواهد افتاد.
وي ادامه داد: بر اين اساس نسبت به شناخت دلايل ناسازگاري در خانواده ها كار بيشتري صورت گيرد.
وي يكي از دلايل به وجود آمدن ناسازگاري در خانواده ها را تغيير در سبك زندگي عنوان كرد و افزود: معيار هاي انتخاب همسر نسبت به گذشته تغيرات زيادي داشته است و معيار هاي مادي بر معيار هاي ديني غلبه يافته است.
استاد دانشگاه با بيان اينكه در الگوي تصميم گيري، غلبه الگوي استقلالي و استبدادي بر الگوي مشاركتي را شاهد هستيم، گفت: در الگوي استقلالي، خود جوانان تصميم به ازدواج مي گيرند و خانواده ها را دخالت نمي دهند و در الگوي استبدادي فقط والدين تصميم گيرنده اند.
كارشناس خانواده تصريح كرد: در حالي كه در مدل مشاركتي مصلحت ها و معيار ها بر اساس نظر والدين در كنار نظر خود جوانان مهم است.
حجت الاسلام والمسلمين پسنديده ياد آور شد: تحقيقات نشان داده است ازدواج هايي كه به شكل سنتي صورت گرفته است، عشق بين زوجين با گذشت زمان بيشتر شده است در حالي كه در ازدواج هاي غير سنتي و عاشقانه، در گذر زمان اين عشق كاهش يافته است.
وي اضافه كرد: يكي از دلايل بروز ناسازگاري در زندگي زوجين سبك همسر داري ناشايسته است زيرا جايگاه خانواده تغيير يافته و ارزشي در مرتبه دوم يافته است.
وي تغيير ساختار مسئوليت در خانواده، تغيير مناسبات ميان اعضاي خانواده و تغيير توان همسر داري را از جمله عوامل تغيير سبك همسرداري دانست و بيان داشت: امروزه رويكرد حقوقي بر رويكر اخلاقي در ميان مناسبات زوجين غلبه يافته است در حالي كه در آموزه هاي اسلام، منطق اعطاي حق ديگري، توصيه شده است نه گرفتن حق.
وي تاكيد كرد: احقاق حق روابط زوجين را مانند دو فرد تجارت پيشه مي كند در حالي كه اعطاي حق مودت آفرين است.

نظرات

یادداشت ها