صفحه شخصی دکتر عباس پسندیده

روزنه ای به کهکشان معارف اسلامی

برگزاری کارگاه شادکامی توحیدی در مشهد مقدسمجموع: ۲

بازدید: ۱۱۰۲۲

خبر

برگزاری کارگاه شادکامی توحیدی در مشهد مقدس

ارسال شده در: 12 اردیبهشت 1395 - 10:07 توسط عباس پسندیده

به همت اداره فرهنگی تربیتی مدرسه تحصیلات تکمیلی جامعه المصطفی مشهد مقدس، کارگاه «شادکامی توحیدی» در روزهای 9 و 10 اردیبهشت ماه برگزار گردید. بر اساس این گزارش، حجت الاسلام دکتر عباس پسندیده نظریه شادکامی توحیدی را برای دانش پژوهان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تبیین کرد.

در این کارگاه، نخست مؤلف کتاب الگوی اسلامی شادکامی به قابلیت علمی متون دینی اشاره و بر ضرورت پژوهش های عمیق در منابع اسلامی به منظور تولید علم و اسلامی سازی علوم انسانی تأکید کرد. وی تصریح کرد که باید از خام فروشی متون دینی پرهیز کرد و با بررسی های علمیو دقیق، به لایه های عمیق تر معارف دین دست یافت و تئوری های نهفته در متون دینی را استخراج نمود. همچنین وی تصریح نمود که در این نوع پژوهش، کار از بررسی یک آیه یا روایت فراتر رفته و به بررسی مفاهیم اسلامی و کشف روابط میان آنها می پردازد؛ به عنوان نمونه در پژوهش شادکامی توحیدی، حدود 30 عنوان از مفاهیم اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و روابط میان انها مورد بررسی قرار گرفته و نظام میان آنها کشف شده است.

رییس پژوهشکده اخلاق و روان شناسی اسلامی سپس به تبیین «شادکامی توحیدی» پرداخت. وی شادکامی را امری دانست که توسط خداوند متعال برای انسان طراحی شده و توسط او تدبیر می شود؛ از این رو تحقق شادکامی بسته به حرکت انسان در محدوده قوانین الهی است که از آن به عنوان «انطباق توحیدی» یاد می کند.

وی شادکامی را دارای دو مؤلفه اساسی رضامندی و نشاط معرفی کرد که در مرتبه بعد، رضامندی به صبر در ناخوشایند، شکر در خوشایند، رغبت به طاعت و کراهت از معصیت؛ و نشاط به لذت مادی و لذت معنوی توزیع می شود. بنا بر این، در مجموع شادکامی دارای ساختاری 6 مؤلفه ای است.

وی در ادامه به چارچوب نظری هر کدام از دو مؤلفه اساسی شادکامی پرداخت و بیان داشت که پایه رضامندی «خیرباوری» و پایه نشاط «لذت بری» و التذاذ است. وی بر این اساس تأکید کرد که هر کدام از این امور، عواملی دارند که در کتاب الگوی اسلامی شادکامی منعکس شده است.

نظرات

 1. آرزو کوشا 12 بهمن 1395 - 19:58

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون میشم در صورتی که استاد عباس پسندیده درمشهد کلاس داشتند در ایمیلم اطلاع رسانی بفرمایید.باتشکرفراوان
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  سلام علیکم
  این کارگاه ها برای نیروهای سازمانهای برگزار کننده برگزار می شود
  در صورتی که کارگاه عمومی برگزار شود، اطلاع خواهم داد
  با تشکر

یادداشت ها